Jdi na obsah Jdi na menu
 


SEDLA

Sedla se stejně jako uzdy vyrábí tradičně z kůže, ačkoliv dnes si můžete pořídit levnější, vyrobené ze syntetických hmot. Všechna sedla jsou tvořena kostrou z laťovky s pružinami, které mu dodávají na pevnosti, nebo z umělé hmoty. Pro jezdce i koně je dobré sedlo velmi důležité. Sedlo musí koni pasovat na míru, ale zároveň musí pasovat také jezdci. Před pořizováním sedla musíme také dobře vědět, jaký druh sedla zvolit. Na trhu existuje mnoho druhů sedel pro různá odvětví jezdeckého sportu. Nejčastěji se používají sedla drezurní, skoková a sedla pro všestranné využití. Sedlo spočívá na hřbetě koně sedlovými polštáři. Mezi sedlovými polštáři na levé a pravé straně sedla je prostor, který nazýváme sedlová komora. Po stranách sedla jsou spodní a vrchní bočnice. Mezi těmito bočnicemi se nacházejí kožené řemeny, ke kterým se připevňuje podbřišník. Třmenové řemeny jdou přes vrchní a spodní bočnice a jsou k sedlu připevněny třmenovým zámkem. Část sedla, na které sedí jezdec, se nazývá posedlí. Třmenové zámky a zápinky třmenových řemenů jsou chráněny krycími křídly.

 

DRUHY SEDEL

 

  • Skoková sedla:

Tato sedla se od sedel pro všestranné využití liší tím, že má silnějsí a více dopředu posunuté kolenní opěry a hluboké posedlí. Samozdřejmě není nutné si ihned pořizovat specializované skokové sedlo. Sedlo pro všestranné využití se dá dobře použít (jak už vyplývá z názvu) také pro skokovou přípravu koně.

Obrazek

 

 

  • Drezurní sedla:

Drezurní sedla jsou uzpůsobena tak, aby mohli jezdci dávat co nejpřesnější povely koni. Drezurní sedlo má hlubší sed a rovnější bočnice než univerzální sedlo, což umožňuje použít jezdci delší třmeny a mít větší část nohy v kontaktu se sedlem.

Obrazek

 

 

 

  • Všestranná sedla:

Univerzální sedlo se hodí pro každodenní ježdění, které, jak název napovídá, je určené pro nespecifické druhy jízdy. Tato sedla jsou vhodná jak pro práci na jízdárně, tak v terénu. Tyto druhy sedel se používají nejčastěji v jezdeckých školách a turistických jízdárnách. Tato sedla (jak už název vypovídá) se hodí pro všechna odvětví jezdeckého sportu. Hodí se i pouze pro jízdy na vyjíždky.

Obrazek

 

  • Westernová sedla:

Při popisu westernového sedla je zachována americká terminologie. Pro některé části neexistuje žádný vhodný překlad, a navíc se v daném prostředí používají většinou původní termíny. Proto je důležité je dobře znát. Westernových sedel existuje několik druhů.

  1. Reiningové sedlo- Je určeno pro reining, ale lze ho použít pro všechny ostatní disciplíny. Toto sedlo je opravdové sedlo pro show. Je vyrobeno ručně a zdobeno stříbrnými plíšky (sterling).
  2. Sedlo pro cutting- Cuttingové sedlo je typické plochým posedlím a vysokou hruškou.
  3. Ropingové sedlo- Ropingové sedlo se používá pro opravdovou práci na rančích. Má silnější hrušku, je těžší a robustnější než jiná sedla.

Sedlo pro cutting

Obrazek   Reiningové sedloObrazek

 

Ropingové sedlo

Obrazek

 

 

  • Dostihová sedla

Dostihové sedlo ja nápadné svou lehkostí, dopředu směřujícími bočnicemi a malou kostrou. Nejlehčí sedla váží okolo 500 gramů.

Obrazek

 

  • Dámská sedla:

Dámské sedlo se běžně používalo až do první světová války. Po objevení  takzvaného ,,lehkého sedu" vycházelo dámské sedlo postupně z módy. Dámské sedlo je zkonstruováno tak, že jezdkyně může pohodlně sedět, přičemž má obě nohy na stejné (levé) straně koně. Sedlo má jen levý třmenový řemen a levý třmen. Pravá noha se opírá o zvláštní výčnělek u přední rozsochy.

Obrazek

 

 

Podbřišník

 

Podbřišník slouží ke spolehlivému upevnění sedla na hřbetě koně. Podbřišník může být z různých materiálů, nejčastěji se používá kožený nebo popruhový podbřišník. Podbřišník se připevňuje k sedlovým zápinkám, které jsou pod vrchní bočnicí sedla.

Obrazek     Obrazek Obrazek  Obrazek

 Dečka pod sedlo

 

Pod sedlo se vždy klade dečka, která chrání hřbet koně před odíráním sedlem, a sedlo chrání potem koně. Tvary těchto deček jsou různé, a mohou být například vykrojeny ve tvaru sedla (čabraka) nebo do čtverce.

Obrazek                        Obrazek

 

 

Poprsák

Poprsák zabraňuje, aby sedlo klouzalo dozadu. Kožený poprsák má poutka, která jsou připevněna ke kroužkům sedla. Dostihový poprsák, známý také jako Aintree, je široký pruh síťoviny nebo elastické hmoty, který prochází přes prsa a upevňuje se na podbřišníki.

Obrazek              Obrazek

 

 

 Třmeny

Kovové třmeny se vyrábějí z nerezavějící oceli a musí být dostatečně velké, aby na každé straně jezdcovi boty byla mezera přinejmenším 1,5 cm. Kvalitní třmenové řemeny jsou základní podmínkou bezpečnosti.

      Obrazek                  Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SADDLES BITS STIRRUPS

(Irfan Ali, 25. 7. 2016 9:34)


Hi Dear,

We are introducing you that in our factory Bridles, Girths,
Saddles Bits, Stirrups, Spurs & relating to saddlery goods are
really manufactured.

Our Business Policy:
Best Quality(best finishing/color, without holes/scratches, perfect size)
On Time Delivery
Normal Prices

Please visit our site (www.kingstirrup.net) for saddles and more
innovative products.

In case you want to check / test any sample of your choice then please
write us E-mail or call for the required sample.

Best Regards,
Irfan Ali,

KING STIRRUP
Small Industrial Estate
Road: Kacha Shahab Pura
Backside Rehmania Mosque,
Sialkot 51310,
The Pakistan.

T: 0092-(0)52-3241558
M: 0092-(0)300-8344232
E: sales@kingstirrup.net
w: www.kingstirrup.net