UZDY, UZDEČKY A OTĚŽE
UZDEČKA
Uzdečka slouží k připevnění udidla. Udidlo tak v hubě koně leží na správném místě. Uzdečka se skládá z několika řemínků. Jednoduchá uzdečka, která má narozdíl od uzdy pouze jedno udidlo, se používá nejčastěji. Nátylník uzdečky leží za ušima koně. K nátylníku je připevněn podhrdelník a dvě lícnice (na každé straně jedna), ke kterým se připevňuje udidlo. Pod nátylníkem se skrz čelenku provléká řemínek nánosníku. Čelenka pomáhá udržet nátylník a tím celou uzdečku na jednom místě. Do kroužků udidla se připevňují otěže.
UZDA
Kompletní uzda nese dvě udidla, jedno obyčejné stíhlové a jedno pákové. Proto má uzda dva páry lícnic. K jednomu páru se připevní páka a k druhému páru stíhlo, které leží v hubě koně nad pákou. Pomocí pákového udidla můžeme vyvíjet tlak pod bradou koně a v jeho zátylku. Kůň tak rychleji skloní hlavu dolů na otěž. Pokud uzdu používá zkušený jezdec, může její použití vést k zjemnění pobídek. V některých drezurních soutěžích je použití uzdy povinné.
OTĚŽE
Otěže se připevňují do kroužků udidla, aby jezdec mohl působit na citlivé dásně koně. Tímto způsobem koně ovládá a vede určeným směrem. Rozlišujeme dva druhy otěží: drezurní a skokové. Drezurní otěže mají zcela hladký povrch, skokové otěže mají povrch drsný a zamezují tak snadnému proklouznutí v prstech.
Skokové Drezurní
Kolmice
Kolmice je pomyslná přímka, kterou si představíme od zátylku koně směrem dolů. Pro optimální působení otěží je důležité, aby kůň držel hlavu ve správné poloze. Hlava je ve správné poloze, když má kůň nozdry mírně před kolmicí. Nese-li kůň hlavu příliš před kolmicí, jde proti otěži. Pokud drží hlavu za kolmicí, je také většinou takzvaně za otěží.
DRUHY NÁNOSNÍKŮ
- Nízký nebo hannoverský nánosník:
Nízký nánosník se zapíná pod bradou koně a pod udidlem. Tento nánosník zamezuje koni přílišné otevírání huby a používá se vždy v kombinaci se stíhlovým udidlem.
- Vysoký nebo anglický nánosník:
Anglický nánosník se provléká pod lícnice a zapíná se nad udidlem. Tento nánosník se používá většinou v kombinaci s pákovým a stíhlovým udidlem, tj. na kompletních uzdách.
- Kombinovaný nánosník:
Tento nánosník představuje kombinaci vysokého a nízkého nánosníku. Použitím tohoto nánosníku docílíme velmi stabilní polohy udidla v hubě koně. Udidlo tak optimálně plní svou funkci.
- Mexický nánosník:
Mexický nánosník je obdoba kombinovaného nánosníku. Nánosní část je překřížena a vyvolává ostrý tlak na nosní kost koně, pokud kůň otevře hubu.
UDIDLA
- Stíhlová udidla:
Stíhlové udidlo je vždy zakončeno kroužky nebo olivami různých tvarů, případně opatřeno roubíky. Část udidla, kterou má kůň v hubě, se nazývá udítko. Udítko může být z jedné části nebo jednou či dvakrát lomené. Dále může být udítko různě silné; čím je silnější, tím méně je ostré jeho působení. Udítka jsou většinou kovová, ale mohou být také pogumovaná nebo z plastu.
Jednou lomené Z jedné části 2x lomené Opatřeno roubíky
Pákové udidlo se většinou používá v kombinaci s jednoduchým udidlem při uzdění uzdou. Pákové udidlo má udítko z jedné části a po stranách dvouramenná hýbla. Udítko může být rovné nebo s ohbím pro jazyk. Udidla s ohbím pro jazyk jsou ostřejší, neboť vyvíjejí větší tlak na citlivé dásně koně. Ostrost účinku pákového udidla závisí také na délce hýbel a na použití podbradního řetízku.
- Pelhamové udidlo:
Do pelhamového udidla lze připnout jednu nebo dvě otěže. Pokud udidlo používáme s dvěma otěžemi, je horní otěž stíhlová a má normální účinek, spodní otěž je páková a její účinek je ostřejší.
- Hackamore:
Hackamore pochází původně z Jižní Ameriky, ale dnes tento typ uždění používá také zejména mnoho skokových jezdců v Evropě. Je-li kůň uzděn hackamorem, nemá v hubě žádné udidlo. Účinek hackamore spočívá v tlaku na nosní kost a na sanice koně.
TYPY POMOCNÝCH OTĚŽÍ
Pomocné otěže se někdy používají pro korigování špatně naježděných koní, aby se naučili správnému držení těla a korektnímu pohybu. Je velmi důležité používat pomocné otěže správným, jemným způsobem.
MARTINGAL
Martingal zamezuje koni, aby příliš vysoko zvedal krk a hlavu. Pokud kůň zvedne hlavu vysoko, ztrácí jezdec kontakt s koněm. Dokud je krk a hlava koně v dobré poloze, nesmí mít martingal žádný účinek.
VYVAZOVACÍ OTĚŽE
Vyvazovací otěže jsou nastavitelné řemeny, které se připevňují do kroužků udidla nebo obnosku. Na druhém konci se připevňují k podbřišníku a používají se k udržení (vyvázání) hlavy v určité poloze. Často se používají při lonžování koně.
PRŮVLEČNÁ OTĚŽ
Průvlečné otěže se používají k donucení koně snížit hlavu. Tyto otěže se mohou připevnit různým způsobem. Většinou se však připevňují pod bočnice sedla k podbřišníku nebo probíhají mezi předníma nohama a jsou připevněny k podbřišníku a hrudi koně.
PRŮVLEČNÁ OTĚŽ FRANCOUZSKÁ
Tato otěž začne automaticky účinkovat v momentě, kdy kůň vysoko zvedne hlavu nebo natáhne krk příliš dopředu. Drží-li kůň krk a hlavu ve správné poloze, ztrácí otěž účinek.